1.AŞAMA: Pardus Kurulumu İçin Windows Ortamında Disk Düzenleme

Üst Kategori: Yükleme Rehberi Kategori: Pardus Topluluk Sürümü Yükleme Rehberi

İlk aşama olarak windows 7 ortamında disk düzenleme aşaması detaylı olarak aşağıda anlatılacaktır.

Windows üzerine Pardus kurmanın en rahat yöntemi; diskinizde eğer D:, E:, F: gibi disk bölümleri varsa bunlardan birini Pardus ‘a ayırmaktır. Şimdilerde satılan bilgisayarlarda diski bölünmüş halde verebiliyorlar. Yani Bilgisayarım ekranında C: nin yanında D: yi de görmek mümkün. Yine bu durumda da D: yi Pardus ‘a ayırmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Windows ‘un içinde gelen disk yöneticisi aracını kullanıp, windows un kullandığı yayla gibi alanı biraz daraltıp Pardus ‘umuz için yer açacağız. Merak etmeyin bu işlemde veri kaybınız olmayacak.

 

1.Adım: Bilgisayarım > Sağ Tuş > Yönet

 


2.Adım: Disk Yönetimi > C: (Ya da bölmeyi düşündüğünüz diğer bir diskin tanımlama harfi) > Sağ Tuş > Birimi Küçült

 


3.Adım: Hesaplama yapıyor. Diskin boyutuna göre bu işlem biraz vakit alabilir.

 


4.Adım: 25GB üstündeki Sanal Kurulumda çalıştığım için, Kullanılan + Minimum gerekli alan + Toplam Disk Alanı Gibi parametrelerle yaptığı hesaplamayla 25GB lık C: 'nin 13GB 'a düşmesi önerisinde bulunuyor. İsterseniz buraya farklı değerlerde girebilirsiniz.


5.Adım: C: küçültüldü ve kalan bölüm tanımsız olarak "ayrıldı".


6.Adım: Üstünde Sağ Tuş > Yeni Basit Birim

 


7.Adım: Yeni Basit Birim Sihirbazı Penceresini "İleri" tuşu ile devam ettirin.


8.Adım: Bu ekranda da boyut değiştirmeniz mümkün. Önerdiğinden büyük boyut giremezsiniz.Küçük girdiğinizde de kalan kısım "ayrı" bir bölüm olarak görünür.Bu örnekte boyuta dokunmadan "İleri" butonuna basın.


9.Adım: Biz ayırdığımız bu yeni alana Pardus kuracağımız için sürücüye atayacağınız harfin önemi yok.İsterseniz Z: olarak tanımlayın. Diğer seçenekler güncel konumuzun dışında.


10.Adım: Yine burada seçeceğiniz dosya sisteminin çok önemi yok. İlk önerdiği şekliyle bırakın.Etiket vermeyi unutmayın. Pardus kurulumu esnasında bu etiketiniz ekranda görünecektir.Böylece yanlış diske kurulum yapmamış olursunuz.


11.Adım:Yeni Basit Birim Sihirbazı Tamamlanıyor penceresini "Son" tuşu ile kapatın


12.Adım: İşlem tamamlandığında disk bölümü aktif olacaktır.


13.Adım: Örnek olarak 25GB 'lık diskimiz ikiye bölündü ve C: 'nin yanına E: yerleşti.Windows ile yapacağımız işlemler burada bitti.


14.Adım: Disk düzenleme işlemi tamamlandıktan sonra "2.AŞAMA: Önyüklemeli USB sürücü oluşturma" kısmına geçebilirsiniz.