Sıkça Sorulan Sorular

Üst Kategori: Yardım Dokümanları Kategori: Yeni Başlayanlar için Pardus Topluluk Sürümü

1. Özgür Yazılım Nedir?

Özgür yazılım kavramı, kullanıcıların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır. Daha açık konuşacak olursak, "özgür yazılım" kavramı, yazılım kullanıcıları dört olmazsa olmaz özgürlüğe sahiplerdir demektir.Detaylar için tıklayınız.


2. Açık Kaynak Nedir ve Nasıl Lisanslanır?

Açık kaynak yazılım veya açık kaynaklı yazılım veya kaynağı açık yazılım, kaynakkodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir.

Açık kaynak yazılımların lisanslamaları çeşitlilik göstermekte olup, en popüler kullanılan lisanslar GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ve LGPL (GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı) olmaktadır. GPL lisansı ile özet olarak kullanıcılara tanımlanan "dört özgürlük" şu şekildedir:

  • Özgürlük 0: Programı sınırsız kullanma özgürlüğü.
  • Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü.
  • Özgürlük 2: Programın kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü.
  • Özgürlük 3: Programın değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü

3. GNU/Linux Nedir?

Linux veya GNU/Linux (telaffuz: Lin-uks); Linux çekirdeği ve çeşitli GNU araçları üzerine kurulmuş işletim sistemlerinin genel adıdır. Linux çekirdeği ve GNU araçları açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsizdir. Kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir.


4. Pardus Topluluk Sürümü Nedir?

Pardus Topluluk Sürümü, Pardus Topluluk gönüllüleri tarafından tamamen özgür yazılım felsefesine uygun olarak geliştirilen GNU/linux dağıtımıdır.Topluluk Sürümünün "Pardus" isim hakkı dışında Tübitak/Ulakbim ile resmi veya gayri resmi bir bağı bulunmamaktadır. Pardus markası ve logotipi Tübitak/Ulakbim tescilli markasıdır. Pardus Topluluk Sürümündeki "Pardus" İsmi Yasal İzin Alınarak Kullanılmıştır.


5. Pardus Topluluk Sürümü ile Pardus Kurumsal Arasındaki Fark Nedir?

Pardus Topluluk Sürümü, ev kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda araçlar içermekte ve kullanıcıların talepleri doğrultusunda araçlar eklenebilmektedir ve Pardus Topluluk gönüllüleri tarafından geliştirilmektedir.

Pardus Kurumsal Sürüm , devlet kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda araçlar içermektedir ve TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından geliştirilmektedir.


6. Linux Dağıtımı Nedir?

Bir Linux dağıtımı (kısaca dağıtım); Linux çekirdeği, GNU araçları ve bir masaüstü ortamının bir araya gelmesiyle, bu birlikteliği sürdürülebilir şekilde yönetecek bir yapılandırma araçları seti, yazılım güncelleme araçları vb. ile oluşturularak tam teşekküllü bir işletim sistemi haline gelen uygulamalar bütününü ifade eder.Detaylar için tıklayınız.


 7. Pardus Topluluk Sürümünün Diğer Dağıtımlardan Farkı Nedir?

Pardus Topluluk Sürümü, http://www.pardustopluluk.org/ üzerinden diğer dağıtımlarda olmayan, özgür yazılım alanında dünyada ilk  ve tek olan "7/24 Canlı Teknik Destek" sistemine sahiptir.

"Pardus Topluluk Sürümü" kullanıcılarının sorunlarına en kısa sürede "7/24 Canlı Teknik Destek" sistemi ve forum üzerinden çözüm bulma konusunda ilkler arasında yeralmakta, kullanıcıların talepleri doğrultusunda depolara uygulamalar eklenmekte ve çıkartılmaktadır.


8. Pardus Topluluk Sürümü Hangi Dağıtımı Temel Almıştır?

Pardus Topluluk Sürümü, en yaygın GNU/Linux dağıtımlarından biri konumundaki Debian linux'u temel almıştır. Debian aynı zamanda Elive, Knoppix, Linux Mint, Mepis, Parsix,Ubuntu ve Xandros gibi birçok GNU/Linux dağıtımına da kaynak teşkil etmekte ve Google başta olmak üzere iyi tanınan birçok Web sitesinde de tercih edilmektedir.


9. Pardus Topluluk Sürümünü Nasıl Temin Edebilirim?

Pardus Topluluk Sürümü ücretsizdir ve sonsuza kadar ücretsiz kalacaktır.Pardus Topluluk Sürümüne "http://www.pardustopluluk.org/indir/6-pardus-topluluk-surumu.html" adresinden ulaşabilir ve "yükleme rehberi" yardımı ile kurulumunu yapabilirsiniz.


10. Pardus Topluluk Sürümü Eğitimlerini Nasıl Yararlanabilirim?

Pardus Topluluk Sürümü eğitimleri için topluluk sitesine üye olmanız yeterlidir.Üyelerimize eğitimler açıktır.