Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap

Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap 4 ay 3 hafta önce #150

• vatansever
  • vatansever Kullanıcısının Avatarı
  • Yönetici
  • Gönderiler: 80
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: -1
Sayın Mükerrem BEYDİL
Bugün yine bilerek ve isteyerek size ait olmayan "Cengiz KORAL" sahte ismini kullanarak 7/24 Canlı Teknik Destek kısmına başvuru yaptınız.Bu ismin gerçek sahipleri ile iletişime geçiyoruz ve bu durumu kendilerine iletiyor olacağız, gerçek isim sahiplerinin hukuk yoluna gitmesi durumunda sizden kaynaklı bir davanın tarafı olmayacağımızı açıklamak istiyorum.

Öncelikle bizimle olan yazışmalarda başka bir insanın ismini kullanmak etik bir davranış değil ve bu duruma devam etmekte olduğunuzu üzülerek görmekteyiz.Site ve forum kullanım koşullarına aykırı olarak başka birinin ismini kullanmaya devam etmenizden dolayı sizi tekrar uyarıyorum, benzer davranışlara devam etmeniz durumunda üyeliğinizin dondurulacağını bildirmek istiyorum.

Ayrıca gönüllü yapılan projelere eleştiri olayını aşırı abartmanız , sizin kapris dolu yazılarınıza cevap yazmak yerine projelerimize zaman ayırmayı doğru bulduğumdan, konuyu kapatıyorum.

Saygılarımla...
Konu kilitlendi.

Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap 4 ay 3 hafta önce #149

• cekc
  • cekc Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Pardus
  • Gönderiler: 2
  • Başarı: 0
Ayrıca Umut Bey konuşmayı TÜM PLATFORMLARDA yayınlayacağını söylemişti. Facebook, Twitter ve Google+ sayfanızda göremedim.
1- Söz verdiğiniz gibi TÜM platformlarda yayınlamanızı bekliyorum.
2- İzin aldığınız gibi hiçbir ekleme-çıkarma, kırpma gibi işlem yapmadan, üstünde oynamadan, yorumu okuyucuya bırakacak şekilde paylaşmanızı bekliyorum. Okuyucuyu asılsız iddialarla(hiç kullanmadığı, yıkıcı eleştiri vs.) yönlendirmeye çalışmanız maalesef bir kötü niyet belirtisidir. Eleştiriye de açık olmadığınız gösterir. Gece olduğu için yorgunluktan böyle yazdığınızı düşünüyorum. Onları da en kısa zamanda kaldıracağınızı umuyorum.
Konu kilitlendi.

Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap 4 ay 3 hafta önce #148

• cekc
  • cekc Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Pardus
  • Gönderiler: 2
İlgili e-postayı yollayan, canlı destek üzerinden iletişime geçen şahıs benim. Konuşmaları da lütfen benden izin aldığınız şekilde yayınlayınız. Ben size ekleme-çıkarma yapmamanızı özellikle belirtmiştim. Ayrıntıları tekrar yazmak istemiyorum. Zaten gönderdiğim e-postada gerekli ayrıntılar mevcut. Lütfen sözünüzde durunuz. Orada saydığım maddelere göre benden izin aldığınız şekilde yayınlamanızı rica ediyorum.
Gerekli düzeltmeyi yapacağınıza inanıyorum.

Sizin cevabınıza karşı yazdığım cevabı da buradan paylaşıyorum. Konuşmaların herkese açık olması daha faydalı olacaktır. Yazdıklarımı iyi okunması için bir sonraki iletide de resimli olarak paylaşacağım.
Tekrar merhaba,

Beni hesap sormakla ve yıkıcı eleştiri yapmakla itham ediyorsunuz. 2 yıl önce vaat ettiklerini neredeyse 3 yıl olmasına rağmen tamamlayamayanlara, vaatlerine bakınca neredeyse "Pardus Topluluk'u uçuracağız diyeceklere" Pardus'un durumunu soruyorum. (Tamamladıysanız sorun yok. Cevap vermediğiniz veya eksik cevap verdiğiniz sorulardan dolayı bu ifadeyi kullanıyorum.) Ve buna bozulanlar oluyor.

Önce "hesap sormak" kalıbının anlamına TDK Sözlüğü'nden bakalım.

hesap sormak

1) bir konuda açıklama ve savunma istemek, sorumlu tutmak: “Bu karanlık işlerin hesabını sorarlar.” -M. Ş. Esendal.

2) birini, birilerini yöntem veya yasa dışı davranışlarından dolayı sorguya çekmek;

3) tehdit ederek uyarmak.

Güncel Türkçe Sözlük

Eğer "hesap sorma şeklindeki yaklaşımınızı" ifadenizle 1.anlamı kastediyorsanız evet hesap soruyorum. Demokrasilerde hesap verilebilirlik/verebilirlik şeklinde bir kavram var. (accountability) Siz de şeffaf olacağınızı söylemiştiniz. Ben de sorularımı sordum. 3. anlamı kastediyorsanız, kesinlikle böyle bir şey yapmadım. Kullandığım cümlelerde en ufak bir tehdit belirtisi bile yok. 3.anlamda yazıyorsanız yazdıklarımı anlamamışsınız demektir.

Hangi eleştirim yıkıcı eleştiri? İyi niyetli bir yaklaşımınız ve şeffaflığın beraberinde getirdiği hesap verme kültürünüz olsaydı bu ifadeyi sanırım kullanmazdınız. Ki bu özelliklerin sizlerde mevcut olduğunu umuyorum. Herhalde gece yanıt verdiğiniz için yorgunluktan olsa gerek, bu ifadeyi kullandınız. Her sorumdan çıkarılacak bir ders bulunabilir. Benim bildiğim, yıkıcı eleştiri; hiçbir işe yaramayan, öneri sunmayan, talepte bulunmayan, hataları belirtmeyen eleştiridir. Örneğin çıkıp size "arkadaş siz bu işi çok kötü yapıyorsunuz" desem bu yıkıcı olur. Hatanız söylenmemiştir. Öneri sunulmamıştır. Herhangi bir talepte bulunulmamıştır. İyi-kötü kavramları ise tek başına kullanıldıklarında genellikle özneldir. Örnek cümlede de öznel bir anlamda kullanılmıştır. Böyle bir şey yazsam yıkıcı demeye hakkınız var. Ama yazdıklarımda böyle bir şey yok. Yıkıcı olarak anlayabileceğiniz soru arıyorum. Çok çok zorlasanız belki 1. sorudan böyle bir anlam çıkarabilirsiniz. Gerçi ona da 15. soruda değindim ama bir daha yazayım.

1.sorudan, yapılmayacak/yapmaya güç yetip yetmeyeceği konusunda belirsizlik olan vaatler verilmemesi gerektiği, bunun hem güveni sarstığı hem de kullanıcı kaybına neden olacağı çıkarımında bulunulabilir. Söz veren birine niye sözünü tutmuyorsun demeyi yıkıcı eleştiri sanıyorsanız kavramların anlamlarını tekrar gözden geçirmeniz gerek.

Sahte bir isim kullanmanın da sizin için bir önemi olmamalı. Söylenene bakmalısınız. Size bir öneri daha. Bir Çin atasözü der ki "Parmak uçurumu gösterirken işbilmez parmağa bakarmış." Atasözünün üslubu bu konuşmaya uymayacağından azıcık değiştirdim. Forumda yayınladığınız cevaba bakınca sanki atasözü size uyacakmış gibi duruyor. Neyse ki siz bu atasözünde işbilmez olarak anılanlardan değilsiniz. Öyle olsa cevap yazmazdınız. Ama mahlas kullandığımı siz tekrar sahte isim diye belirtince size hatırlatmada bulunmak istedim.

PTS 2013'ü, 2.0'ı. 3.0'ı kullandım. Kullandığım sıralarda kendi çapımda destek de verdim. Ancak bir süre sonra farkettim ki verdiğim destek boşa gidiyor. Pardus'tan bundan sonra kullanıcıya hayır gelmez. Aynı desteği gidip LinuxMint'e, Ubuntu'ya, Arch'a Manjaro'ya verseydim hiç olmazsa kalıcı olacaktı. Pardus Topluluk'un ise geleceği belirsizdi. Yeni bir yönetim gelmiş, gerçekleşecek gibi görünmeyen vaatler veriyor. (Hamdolsun, Allah yanıltmamış.) Desteği de bıraktım. Kullanmayı da. Destek verecek başka dağıtım mı yok. :) "kullanıcısı dahi olmadığınız bir dağıtımı" ifadeniz için de sanırım bu paragraf kâfi gelecektir.

Gönüllülükle ilgili işleri de az çok bilirim. Kimse Pardus Topluluk Sürümü bir diye bir şey yapmak veya ona destek vermek zorunda değil. Siz de bana cevap yazmak zorunda değilsiniz. Bana cevap yazmaya ayıracağınız vakti özel hayatınız için kullanabilirsiniz. Maddi harcamalarınızı buraya yapmak yerine hobilerinize, ailenize, kendinize yapabilirsiniz. Ama bunlardan feragat edip kaynaklarınızı PTS için harcıyorsunuz. Bu teşekkür edilmesi gereken bir davranış. Ama yanlış işlerle kaynakları israf edenlerin verdiği zarar bütün toplumu etkiliyor. Aynı insanlar aynı kaynakları doğru şekilde kullansa bundan herkes faydalanacakken yanlış şekilde kullanıldığında kaynaklar israf edilmiş oluyor.

Yalnızca bir kaynak vermemi de sanki yanlışmış gibi ifade etmişsiniz. Ben ise verilen sözlere bakıyorum. Anadolu'da bir deyiş vardır. "Söz namustur." Ha bir kaynakta geçmiş. Ha on kaynakta. Ekip lideri oraya onları yazmış mı? Evet yazmış. O zamanları da az çok hatırlıyorum. Başka platformlarda da benzer şeyler söylendi. Nerede söylendiğinin de yukarıda da belirttiğim gibi pek bir önemi yok. Önemli olan şey söylenenlerdir. Pardus Topluluk adına topluluk lideri büyük vaatlerde bulunmuştur. Vaatler küçük bile olsa söz verildikten sonra tutulması gerekir. Kimseyi gönüllü bir iş için zorlayamayız. Ancak Pardus adını da kullanarak bir şeyler için söz verenlere, şeffaflık da vaat edenlere hiç olmazsa soru sorma hakkımızın olduğuna inanıyorum.

Sorulara gelelim. Samimi olduğunuzu düşündüğümden madde madde olan sorularıma sizden de madde madde cevap beklerdim ama siz böyle yazınca bazı sorularım arada kaynamış. Bazılarını cevaplarken bazılarını cevaplamamışsınız.

1. soruma cevap verilmemiş.

2.soruma da doğru düzgün cevap verilmemiş. Aşağıda "şeffaflık takıntınız" var demişsiniz. Takıntım olduğunu düşünmüyorum. 48 aylık çalışmalardan, planlardan, destek işlerinden bahsediyorsunuz. Ama sitenizde bir yol haritası yok. Hangi aşamaya ne zaman geldiniz, hangi hedefinize ne zaman ulaştınız vb. hiçbir şey yok. Sosyal medya hesaplarınıza da baktım. Bir yol haritası, gerçekleştirilen hedefler, gerçekleşmesi planlanan hedefler listesi gibi hiçbir şey göremedim? Diğer sorularımın cevabına da kategori kategori belli bir yerden ulaşabilsem şeffafsınız derdim. Ama öyle bir şey yok. (Sizin şeffaflık anlayışınız buysa, bu şeffaflık olmuyor. Sosyal medya hesabından haber paylaşmanın neresi şeffaflık anlamak güç.) Bir örnek: Eğer geliştirme çalışmaları sürüyorsa Github'daki pardustopluluk üzerinde neden yalnızca 2 geliştirici görünüyor? Bu mu şeffaflık?

3.soruma da net bir yanıt alamadım. Çünkü 2,5-3 yıl önce ettiğiniz vaatlere sitenizde toplu şekilde ulaşacağım bir yer olmadığı için söylediklerinizi yeterince değerlendiremiyorum.

4.sorunun cevabı ise yine net değil. Yanıtınız içinden çıkarabildiğim kadarıyla 3.0 kararlı ve ekip toplamak için çalıştığınızı anlıyorum. 3.0 kararlının çıkışında da bir karmaşa olmuştu diye hatırlıyorum.

5.sorum da cevapsız kalmış. Plan var demişsiniz. Ama ayrıntıları paylaşmamışsınız.

6.soruya az önce de değinmiştim. Bununla ilgili hiçbir yanıt vermemişsiniz.

7.soru. 10.sorudan sonra herhalde en iyi cevap verdiğiniz soru bu. Buna bile tam olarak cevap vermemişsiniz.

8. Bu soruya da net bir cevap verilmemiş. Gördüğüm kadarıyla hukukçular çalışmış. Diğer ekiplerden Erdoğan Hoca'yı takip ederim. Onun dışında pek elle tutulur bir çalışma görmedim.

9.soru. Yine belirsiz bir cevap. Örneğin 20 geliştirici var. Bu gönüllüler ne yaptı, merak ediyorum. Ali Rıza Bey'den başka çalışan birini göremiyorum. github.com/pardustopluluk

Genele baktığımızda sanki gönülsüz insanlar da ikna edilerek ekibe dahil edilmiş gibi duruyor. Ya da ekibin büyüklüğü yetersiz görülüp her önüne gelen ekibe alınmış gibi görünüyor.

10.soru Teşekkür ederim.

11.soru Yine cevap vermemişsiniz.

12.soru Yine yanıt yok.

13.soru Eksik ama buna da teşekkür ederim.

14.soruya da yanıt verilmemiş.

15.soruya ise hem yanıt verilmemiş. Hem de sanki bu soru okunmamış gibi duruyor. Sorularına cevap vermekten imtina edilen biri ekibe çağrılıyor. Bu dağıtıma eleştirilerim dışında destek olmam için bu sorunun tamamının ayrıntılı bir şekilde cevaplanması gerekiyor. Ki cevaplansa bile benim Pardus'a artık destek olmaya niyetim yok. Onlarca özgür yazılım projesi dururken Pardus'a bir daha bulaşmayı şimdilik düşünmüyorum.

Diğer yazdıklarınıza da kısaca birkaç şey ekleyeyim. Şeffaflık için sosyal medyaya bakın diyorsunuz. Örneğin Pardus Topluluk Twitter'ını 2016 dahil kontrol ettim. Özgür Yazılımcılar derneği Yönetim değişikliği haberini dahi göremedim. Parduslu Kazanır projesi de bu derneğin bünyesinde ise bu basit haber bile Twitter'dan paylaşılmıyor. Şeffaflıktan söz ediliyor.

"2016 Nisan ayında özgür yazılım kullanıcıları derneği yönetiminide topluluk gönüllüleri üstlendi ve devam etmektedir.Uzaktan eğitim yapısı dernek çatısı altına alındı ve öncelikle takımlarda görev alanlar eğitim içeriklerinden faydalanmaktadır.Onun dışında dışarıya açık değildir." yazdınız.

"Mükerrem bey, sizi gönüllü çalışmaları eleştirmek yerine taşın altına elinize sokarak, takımlarda görev alan arkadaşlar gibi katkı sağlayabilirsiniz." yazdınız.

Eleştirmek de bir katkı sağlama yöntemidir. Eleştiriye kapalı olanlar hatalarını farkedemezler. Eleştiriye açık olunuz.
Konu kilitlendi.

Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap 4 ay 3 hafta önce #147

• vatansever
  • Yönetici
tenten yazan:
Benimde sorum olacak.

Milis linux pardus topluluğa ait ise forumda neden milis linux ile ilgili bölüm yok?www.facebook.com/gnupardus adresinde neden pardus topluluk sürümünden ve milis linux sürümünde bahsedilmez?

Tenten
Milis Linux projesi özgür yazılım kullanıcıları derneği desteğinde devam etmekte, burada olmaması gayet normal, sosyal medya hesapları için tanıtım takımından arkadaşlar görevlendirilecek, eksiklikler bu sayede giderilmiş olunacak.
Saygılarımla...
Konu kilitlendi.

Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap 4 ay 3 hafta önce #146

• tenten
  • tenten Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Pardus
  • Gönderiler: 4
Benimde sorum olacak.

Milis linux pardus topluluğa ait ise forumda neden milis linux ile ilgili bölüm yok?www.facebook.com/gnupardus adresinde neden pardus topluluk sürümünden ve milis linux sürümünde bahsedilmez?
Konu kilitlendi.

Pardus Topluluk ve Projelerine Yapılan Eleştiri ve Verilen Cevap 4 ay 3 hafta önce #145

• vatansever
  • Yönetici
Bugün Pardus Topluluk 7/24 Canlı Teknik Destek üzerinden sahte bir isim (Cengiz KORAL) ve e-posta (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile giriş yapan Mükerrem BEYDİL, canlı destek kısmında yazdıkları ve aşağıda yazmış oldukları ile gönüllüler tarafından projelendirilen çalışmaları desteklemek yerine, hesap sorma şeklindeki yaklaşımda bulunmuştur. Kullanıcısı dahi olmadığı bir dağıtımı 2014 ekim ayında ubuntu forumundaki duyuruyu kaynak göstererek yıkıcı eleştiriler içinde olmuştur.

Kendisine defalarca iletişim bilgisini vermesi durumunda topluluk lideri tarafından telefonla bilgilendirme yapılacağı yazılmasına rağmen bilgilendirme talebini reddetmiştir.Bunun üzerine e-posta adresimize sorularını göndermesi istenmiştir.Göndermiş olduğu e-posta yer alan isim ve soyadın farklı olduğu tespiti üzerine kullanmış olduğu ismin ve soyadın hukuki bir soruna neden olması sorumluluğunu üstlenmesi istemiş ve kabul etmiştir.Kendisine gönderilen cevap ve talebini içeren içerik aşağıda yer almaktadır.

Sayın Mükerrem BEYDİL

Pardus Topluluk web sitesinde yer alan 7/24 Canlı Teknik kısmından "Cengiz KORAL" ismini kullanarak yapmış olduğunuz başvurunuz ve e-posta ile yapmış olduğunuz bilgi talebinize istinaden aşağıdaki bilgileri paylaşmaktayız.

Sahte bir isim ve e-posta ile canlı destek kısmında yazdıklarınız ve aşağıda yazmış olduklarınız gönüllüler tarafından projelendirilen çalışmaları desteklemek yerine, hesap sorma şeklindeki yaklaşımınızı uygun bulmadığımızı, kullanıcısı dahi olmadığınız bir dağıtımı 2014 ekim ayında ubuntu forumundaki duyuruyu kaynak göstererek yıkıcı eleştiriler içinde olmanızı uygun bulmadığımızı belirtmek isteriz.

Arkadaşlarımız ile birlikte Parduslu Kazanır projesine devam ettiğimiz dönemde 2014 yılının Eylül ayında Özgür Yazılım Kullanıcıları Derneği yönetim kurulunun daveti üzerine Pardus Topluluk yönetimini üstlendik.

Projelerimiz kısa, orta ve uzun vadelerde toplamda 48 aylık bir zamanda gerçekleştirmek için çalışmalara başladık.İlk 2 yıllık dönemde Pardus Topluluk Yönetim ve takımların oluşturulması, duyurusu yapılmış sürümlerin etkin teknik desteğinin verilmesi, Ar-Ge ve proje yönetim birimleri, uzaktan eğitim, donanım ve yazılım uyumluluk vb. çalışmaların sağlam temeller üzerine yükselmesi için yönetmelik çalışmaları başlatıldı.

2014 mart ayında yayımlanan PTS 3.0' beta sürümünün kararlı hale getirilmesi için geliştirici takımına gönüllü takviyesi ve testlerin yapılması için test takımı kurulması çalışmaları yapıldı.Kararlı sürüm 01.03.2015 tarihinde yayımlandı.

Test takımı ile birlikte, Geliştirici, 7/24 Canlı Teknik Destek, Eğitim, Ar-Ge, Donanım ve Yazılım, Güvenlik ve Sıkılaştırma, Sistem Yönetimi, Tasarım ve Tanıtım, Sunucu, Çeviri, Arm Teknolojileri, Depo ve Paket Yönetimi, Pardus Dönüşüm, Gönüllü, Gönüllü Temsilci Takımları oluşturuldu ve gönüllü başvuruları buradan (www.pardustopluluk.org/basvuru/gonullu-basvurulari.html) , yönetmelikler (www.pardustopluluk.org/topluluk/yonetmelikler.html) lerin kabulü kapsamında alınmaya başlandı ve devam etmektedir.

Topluluk takımları, Geliştirici (20 kişi), 7/24 Canlı Teknik Destek (14 kişi), Eğitim (13 kişi), Ar-Ge (9 kişi), Güvenlik ve Sıkılaştırma (9 kişi), Tasarım ve tanıtım takımı (10 kişi), Sunucu (4 kişi), Çeviri (4 kişi), Arm Teknolojileri (9 kişi), Depo ve Paket Yönetimi (5 kişi), Gömülü sistemler (4 kişi), Dönüşüm (14 kişi), Tanıtım Gönüllüsü (25 kişi), Gönüllü Temsilcisi ( 12 kişi) den oluşmaktadır. Ayrıca 36 kişinin başvuru incelemeleri devam etmektedir.

2016 Nisan ayında özgür yazılım kullanıcıları derneği yönetiminide topluluk gönüllüleri üstlendi ve devam etmektedir.Uzaktan eğitim yapısı dernek çatısı altına alındı ve öncelikle takımlarda görev alanlar eğitim içeriklerinden faydalanmaktadır.Onun dışında dışarıya açık değildir.

Dernek çatısı altında devam eden projeler;
GNU/Linux: Pardus Topluluk Sürümü, Pardus Arm , Milislinux
Sanallaştırma: Proxmox
Arama Motoru: İlbilge
Eğitim Uygulamaları: Kutup
Bulut: Pardus Bulut
Web Tarayıcı: Anadolu
Ailem için güvenli bilgisayar
Özgür Yazılım Teknik Servis

Topluluk tarafından firmalar ile yapılan resmi olmayan görüşmelerin resmiyet kazanması için dernek tarafından resmi olarak devam ettirilmesi kapsamında topluluk üyelerinin dernek üyeliklerinin yapılması çalışmaları devam etmektedir.

Sponsorluk kapsamında Dal Bilişim Teknolojileri Data Merkezinde, dernek projelerine tahsis ettiği 6 adet sunucu, netinternet firması 1 adet depo sunucusu, alastyr tüm alan adları ve hostingleri ile birlikte, 1 adet iso barındırma sunucusuna sponsor olmuşlardır.

Derneğin kendisine topluluk lideri tarafından hibe edilmiş 2 adet sunucusu bulunmaktadır.Kendisinin 3 adet sunucu daha hibe sözü bulunmaktadır.

Maaşlı çalışan insanların dahi çalışma ve katkı sağlama konusunda sorun yaşadığı bu dönemde 15 Temmuz 2017 tarihinde Pardus Topluluk Sürümünün 4.0 XFCE test sürümü duyuruldu, 30 Ağustos tarihine hitaben ise gnome sürümü duyurulacak, sonrasında ise KDE, bunların hepsini başvuru yaparak canlı test sunucumuzda canlı test etme şansı olunacak. Bu da Türkiye'de ilk olacak.

Dünyada Özgür yazılım alanında 7/24 Canlı Teknik destek sağlanan tek sürüm topluluk sürümüdür.

Şeffaflık konusunda bir takıntınız olduğunu fark ettik, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeniz durumunda ne kadar şeffaf olduğumuzu göreceksiniz.

Mükerrem bey, sizi gönüllü çalışmaları eleştirmek yerine taşın altına elinize sokarak, takımlarda görev alan arkadaşlar gibi katkı sağlayabilirsiniz.

Saygılarımızla...

Merhaba,

Sitenizdeki canlı destek bölümünden yazdım. Ama istediğim bilgileri alamadım. Orada konuştuğum Umut adlı görevli de bana buradan bilgi alabileceğimi söyledi. O yüzden bu e-postayı yazıyorum. Sorularım ve eleştirilerim şöyle:

Ekim 2014'te bildiğim kadarıyla ekip tamamen değişti. Yeni ekipten birileri (birleri diyorum çünkü ekipteki herkes bu iddiaların arkasında mı bilmiyorum) o zamanlar büyük vaatlerle yola çıktılar. Ubuntu TR forumundan bir örnek: forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45141.0

Dediler ki "İKİ YIL İÇİNDE, PARDUS TÜRKİYE'DE HAK ETTİĞİ YERDE OLACAK".

1- Ekim 2014'de devraldınız. 2 yıl geçti. Neredeyse 2 yıl 9 ay olacak. Size göre Pardus'un hakettiği yer bu mu? Pardus'un hak ettiği yer bu değilse neresi? 2 yıllık hedefinizi yakalayamamış olabilirsiniz. Eğer öyleyse aynı hedefi ne zaman yakalayacaksınız?

2- En önemli konulardan biri de şeffaflık. Şeffaf bir yönetim vaat ediyordunuz. Sorularımın cevaplarını herkese açık olarak Pardus'un sitesinde okuyabilmek isterdim. Ama böyle bir şey yok. Şeffaflık vaadinizi ne zaman tutacaksınız?

3.1- Vaatlerinizi ne oranda gerçekleştirdiniz?

3.2- Yine aynı konuda 6 ay içinde çok farklı çalışmalara şahit olacaksınız yazmışsınız. İlk 6 ayda ne yapıldı?

3.3- Uyumluluk çalışmaları için neler yaptınız? Uyumluluk ne düzeyde? Uyumluluk çalışmalarınız yalnızca yazıcıyla mı sınırlı? Epson, Hp ve Lexmark'la görüşecektiniz. Peki bu görüşmelerin sonucu ne oldu? Şeffaflık vaat ediyordunuz. Bu görüşmelerle ilgili şeyler nerede paylaşıldı?

4- "bir kaç büyük firmada yapılacak kampanyaların maliyetlerini üstlenecek" demiştiniz. Üstlendiler mi? Ne gibi bir kampanya yaptınız? Bu kampanyaların bir getirisi oldu mu? Yoksa yaptığınızla kaldı mı?

5- Kısa, orta ve uzun vadeli planların oluşturulacaktı. Bu planlar oluşturuldu mu? Oluşturulduysa bunları okumak isterim. Zira şeffaf bir yönetim olacağını söylemiştiniz.

6- Kararların oy çokluğu ile alındığı anket sisteminin olacağını söylemiştiniz? Hiç olmazsa ekipler için böyle bir şey söz konusu mu? ANket sistemi yapıldı mı? Bütün kararlar anket sistemiyle mi alınıyor? Yoksa üst yönetim anket sistemiyle alınacak kararları kendi mi belirliyor?

7- Uzaktan eğitim sistemi ne durumda? Şimdiye kadar kaç kişi uzaktan eğitim aldı? Uzaktan eğitim veren kaç hoca var? Eğitim konuları tam olarak neler?

8- Ubuntu-TRdeki yine aynı konuda sayılan ekipler bugüne kadar hangi çalışmaları yaptılar?

9- Umut Bey'e sorduğumda 150 kişinin görevli olduğunu söyledi. 150 kişi de ihtiyaç olduğunda hemen çevrimiçi olabiliyor mu? Kendilerine ulaşabiliyor musunuz? Yoksa eskiden(sanırım hâlâ böyle projeler var) olduğu gibi biri ben bu işi yaparım deyip sonra ortadan kayıp mı oluyor? 150 kişi günde 15dk ayırsa 2250dk= 37,5 saat eder. Tabi herkese sürekli ihtiyaç olmaz. (Örn: Hukukçu, maliyeci vs.) Teknik ekip kaç kişi? Geliştiriciler, forum sorumluları, çevirmenler, ağ uzmanları, veritabanı uzmanları vs. vs. Bunlar ekibin yarısı olsa günde 15 dk ayırsalar 18,75 saat eder. Kaç yıldır bu kadar emek harcanan bir dağıtımın şimdiye kadar Türkiye'yi geçtim Dünya'da bile tanınır kullanılır bir sistem olması gerekirdi. Niye böyle değil? Yoksa ekipten etkin olan kişi sayısı çok az da, ondan mı Pardus Topluluk sürümü gelişmiyor?

10- Teknik ekipler kaçar kişi?

11- Türkiye'de ses getireceğiz diyordunuz. Ses getirdiğinize inanıyor musunuz? İnanıyorsanız kullananı geçtim indiren sayısı bile niçin bu kadar az?

12- Tanıtım, reklam konusunda çalışma yaptınız mı? Yaptıysanız bu çalışmalar nelerdir? Faydalı oldu mu? Olduysa ne kadar? Niçin bu kadar az? Olmadıysa neden faydalı olmadı?

13- Yalnızca Pardus'a değil diğer açık kaynak projelere de destek vereceğiz diyordunuz? Verdiniz mi? Verdiyseniz hangi projeye nasıl bir destek verdiniz? Etkisi ne oldu? Vermediyseniz neden?

14-Pardus'un kullanım oranı nedir? Sizin tahmininiz nedir? (İndirme istatiğinden bahsetmiyorum!)

15- Bir Linux dağıtımına destek vermek isteyen bir gönüllü, Ubuntu, Linux Mint, Arch, Manjaro, PCLinuxOs gibi dağıtımlar dururken neden Pardus'u seçsin? Tamam kısmen yerli. Ama güven veriyor mu? Ne bir yol haritası yayınlıyor. Ne yapılan çalışmalarla ilgili bir paylaşım var. Facebook sayfası bile Normal Pardus'un duyurularıyla dolu.(Bu da bir sorun. Pardus'un duyurularını okumak istesem onu takibe alırım. Pardus Topluluk niye sürekli Pardus'un duyurularını paylaşıyor?) Sitesine giriyoruz. Hata takip sistemi, wiki gibi dğer dağıtımlarda olan özellikler bile yok. Forumda doğru düzgün bilgi yok. Geçmişinden dolayı zaten bir güvensizliğe neden oluyor. Yeni gelen yönetim de çok büyük vaatlerle yola çıkmış. Ama ortada doğru düzgün bir şey yok. Varsa bile bilinmiyor. Şeffaflık hiç olmadığı için yarın projenin ne olacağı bile belli değil. Yönetim çıkıp yarın projeyi bitirdik bile diyebilir. Gidişatla ilgili hiçbir şey doğru düzgün paylaşılmıyor. Bunlar ne zaman düzelecek? 2 senede neredeyse uçurmayı vaat ettiğiniz dağıtımın durumu ortada.

Bundan sonraki maddeler ise Canlı Destek bölümüyle alakalı.

Bu yazıyı kim okuyacak bilmiyorum. Umut Bey, siz okuyorsanız Pardus'un da gelişmesini istiyorsanız, şahsi konuları bir tarafa bırakıp yazının bu kısmını da lütfen ekiple paylaşınız. Bu sayede yanlışlarınızdan yalnızca siz değil, bütün ekip ders çıkaracaktır. Bakınız konuşmamızın ilk bölümünü yolluyorum.

[14:07] Cengiz Koral: Merhaba
[14:07] umut has joined the conversation
[14:07] umut: Merhaba
[14:07] umut: Nasıl yardımcı olabilirim
[14:08] Cengiz Koral: ~3 yıl önce ekip değişmişti.
[14:08] Cengiz Koral: Hâlâ aynı ekip devam ediyor değil mi?
[14:08] umut: evet
[14:09] Cengiz Koral: Sanırım ekip lideriydi. O zamanlar diyordu ki Pardus yıl içinde hak ettiği değeri görecek.
[14:09] Cengiz Koral: *2 yıl
[14:09] Cengiz Koral: 2 derken 3 yıl oldu. Pardus hâlâ yerinde sayıyor.
[14:09] Cengiz Koral: Daha doğrusu Pardus Topluluk
[14:09] umut: iki yıl soylenmedi
[14:10] umut: Yanlis bilgi almissiniz
[14:10] Cengiz Koral: 5 dk beklerseniz o söylemleri bulurum.
[14:11] umut: 2014 yili eylul ayindan sonra 48 ay gibi bir sure belirlendi, 10 yakin proje devam ediyor, bazilari 2 yillik surede tamamlandi, bazıları ise devam ediyor
[14:12] umut: Cengiz bey amaciniz nedir , Gönüllüler tarafından devam eden projeyi eleştiriyor olmak mı
[14:13] umut: Ne sorun var ise açıkca sorun cevap verelim
[14:13] umut: İsterseniz Topluluk lideri sizi arasin direk konuşun

1- Karşınızdakini iyice dinlemeden yanlış demeyiniz. Önce ne söylendiğinden emin olunuz. Dediğim de göreceğiniz üzere yanlış değil.

2- Evet, sizi eleştirmek için bunları yazıyorum. Size yanlışlarınızı, eksiklerinizi söyleyen birine teşekkür edeceğinize "azarlarcasına" amacımı sorguluyorsunuz.

3- Konuşmanın sonuna kadar, sohbet(chat) kısmının yalnızca teknik destek için kullanılacağını söylemediğiniz için ben de oradan sizinle konuşmaya devam ettim. Aynı sırada teknik destek için sizinle konuşan birileri varsa sizi meşgul ettiğim için özür dilerim. İlk sorumdan itibaren bana doğrudan "Burası teknik konular için" yazsaydınız. Konuşmayı sürdürmezdim. Satırlarca yazıştıktan sonra burası bunun yeri değil deyince insanın aklına ister istemez "eleştirilerden kaçıyor" düşüncesi geliyor. Kişinin kendi hatalarını kabul etmesi de bir erdemdir.

4- Konuşmayı bütün platformlarda yayınlayacağınızı söylediniz. Lütfen konuşmaya ekleme çıkarma yapmadan,herhangi bir yorum yazmadan, mertçe dürüstçe yaptığımız konuşmayı farklı platformlardan paylaşınız. Bir söz verdiniz. MÜSLÜMANSANIZ SÖZÜNÜZDE DURUP YAPTIĞIMIZ KONUŞMAYI YAYINLAYINIZ.

Madem böyle bir imkân var. İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki demişler.

Bir ricam daha var. Bu e-postamın da genele açık olarak paylaşılmasını rica ediyorum. Eğer Umut Bey dışında biri okuyorsa konuşmamızın ilgili kısmı da şöyle:

Chat on pardustopluluk.org

Conversation started on : Tuesday, July 18, 2017, at 14:06 (GMT+0)
[14:07] Cengiz Koral: Ad ve Soyad : Cengiz Koral
E-posta : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Temsilciler : Topluluk Yönetimi Temsilcisi
Soru : Pardus ne durumda?
[14:07] Cengiz Koral: Merhaba
[14:07] umut has joined the conversation
[14:07] umut: Merhaba
[14:07] umut: Nasıl yardımcı olabilirim
[14:08] Cengiz Koral: ~3 yıl önce ekip değişmişti.
[14:08] Cengiz Koral: Hâlâ aynı ekip devam ediyor değil mi?
[14:08] umut: evet
[14:09] Cengiz Koral: Sanırım ekip lideriydi. O zamanlar diyordu ki Pardus yıl içinde hak ettiği değeri görecek.
[14:09] Cengiz Koral: *2 yıl
[14:09] Cengiz Koral: 2 derken 3 yıl oldu. Pardus hâlâ yerinde sayıyor.
[14:09] Cengiz Koral: Daha doğrusu Pardus Topluluk
[14:09] umut: iki yıl soylenmedi
[14:10] umut: Yanlis bilgi almissiniz
[14:10] Cengiz Koral: 5 dk beklerseniz o söylemleri bulurum.
[14:11] umut: 2014 yili eylul ayindan sonra 48 ay gibi bir sure belirlendi, 10 yakin proje devam ediyor, bazilari 2 yillik surede tamamlandi, bazıları ise devam ediyor
[14:12] umut: Cengiz bey amaciniz nedir , Gönüllüler tarafından devam eden projeyi eleştiriyor olmak mı
[14:13] umut: Ne sorun var ise açıkca sorun cevap verelim
[14:13] umut: İsterseniz Topluluk lideri sizi arasin direk konuşun
[14:14] Cengiz Koral: Sorum şu, bir şeyler vaadettiniz.Vaadinizi de gerçekleştiremediniz. İlgili konuyu da buldum. İşte şu:
forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45141.0
Parduslukazanır adlı üyenin imzasına bakın.
[14:14] umut: 1 dk inceliyorum
[14:15] Cengiz Koral: Tamam eyvallah bir şeyler için çabalıyorsunuz ama bir gelişme yok.
[14:17] umut: Tamam suanda aldığınız hizmet dahil 2 yillik olarak tespit edilenler yapildi
[14:18] Cengiz Koral: Yani sektöre firmalarla görüştünüz. Donanım uyumsuzluklarını giderdiniz?
[14:18] Cengiz Koral: *sektörle
[14:18] umut: Yazıcı
[14:18] umut: Bilgisayar
[14:18] Cengiz Koral: Teknik servis yapısını oluşturdunuz?
[14:19] Cengiz Koral: Veya konuda sayılan ekipleri kurdunuz?
[14:19] umut: Evet 1 ay sonra kapsamli bir aciklama yapılacak
[14:19] umut: Hepsi kuruldu
[14:19] Cengiz Koral: Toplamda kaç kişisiniz?
[14:19] umut: 150
[14:19] Cengiz Koral: 2.yılın sonunda kaç kişi vardı?
[14:20] umut: 100
[14:20] umut: Cengiz bey numaranizi gonderirseniz sahsen gorusmek isterim
[14:21] Cengiz Koral: "İKİ YIL İÇİNDE, PARDUS TÜRKİYE'DE HAK ETTİĞİ YERDE OLACAK "
sözü ile kastettiğiniz yere ulaştınız o zaman?
[14:22] umut: Daha detaylı telefonda görüşelim size detaylı açıklama yapıyor olacağım
[14:22] Cengiz Koral: Telefonla görüşeceksek olsak buradan yazmazdım. :)
[14:23] Cengiz Koral: Peki Pardus Topluluk'un kullanım oranı hakkında bir bilginiz var mı?
[14:23] Cengiz Koral: Forum niye bu kadar az kullanılıyor?
[14:23] umut: Pts 3.0 35 bin kisi indirme orani var
[14:23] Cengiz Koral: İndirme değil de kullanım oranı hakkında bilginiz var mı?
[14:24] umut: Cengiz bey telefon da görüşelim yoksa sonlandırmak zorunda kalacağım
[14:24] Cengiz Koral: Anlayamadım. Niçin?
[14:25] umut: Tamam gorusmeyi sahsen yayınlayacağım
[14:25] umut: Tum platformlarda
[14:25] Cengiz Koral: Memnun olurum.
[14:25] Cengiz Koral: Ben bir de faaliyet raporu hazırlamanızı bekliyorum.
[14:26] Cengiz Koral: 3 yıl önce ne vaad ettiniz. Bugün neredesiniz?
[14:26] umut: Kafa bulmak için burasi uygun bir ortam değil
[14:26] Cengiz Koral: Kimseyle kafa bulmaya niyetim yok.
[14:26] Cengiz Koral: Şeffaflık vadediyordunuz. Ben de bilgi alıyorum.
[14:26] umut: O zaman telefon da görüşelim

Hayır oradaki ad soyad gerçek değil. Bana ait değil. Öyle bir e-posta adresi de yoktu. Onu da az önce açtım. E-postamı(Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ve ad soyadı (Cengiz Koral) paylaşmanızda da hiçbir sakınca yok. Sorumluluğu da yazdıklarımın noktasından virgülüne kadar hiçbir şeyi değiştirmemeniz, kesmemeniz, kırpmamanız, ekleme-çıkarma gibi şeyler yapmamanız halinde kabul ediyorum. Eğer böyle bir şey yaparsanız tüm sorumluluk sizindir. Bunun için Umut Bey'le olan konuşmanın tamamını size bu e-posta ile de yolluyorum.

Ayrıca o ismi taşıyan kişilerin de dava açma hakkı yok. Ben hiç kimseye hakaret etmedim. Hiç kimseye iftira atmadım. Hiçbir kişisel bilgi de paylaşmıyorum. Yalnızca bir ad-soyad var. E-posta kişisel bilgiden sayılıyorsa o e-posta da bana ait. :)
-Kanunlara aykırı bir yazı yazılmadığı sürece- Mahlas kullanmak suç olsaydı, bugün onlarca yazar, şair, gazeteci mahlastan kullanmaktan ceza almış olurdu. Halbuki öyle bir şey yok.

Merak ettim. Böyle bir hak varsa, bunun dayanağı hangi kanunmuş?

Tekrar merhaba,

Biraz önce gönderdiğim e-posta da dahil olmak üzere, Umut Bey'le yaptığımız görüşmeyi hem forumunuzda, hem de Pardus Topluluk resmi Facebook, Twitter, Google+ hesaplarınızda paylaşmanızı rica ediyorum.

İyi günler.
Konu kilitlendi.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.373 saniye